René
Helena Třeštíková, była minister kultury w czeskim rządzie, towarzyszyła swemu bohaterowi z kamerą przez 20 lat. Od 1988 roku obserwowała René Plasila nastolatka z rozbitej rodziny, który po raz pierwszy trafia za kratki w wieku 15 lat i który większość swego dorosłego życia spędzi za więziennymi murami.
Film jest hipnotycznym, rozpisanym na wiele aktów zapisem rodzenia się patologicznej, aspołecznej osobowości. Nastoletni René nie może pogodzić się z odejściem ojca i odrzuceniem przez matkę. Żyjąc w świecie pozbawionym miłości i jakichkolwiek pozytywnych wzorców, jest skazany sam na siebie. Szybko trafia na drogę przestępstwa.
René nie ma szans na resocjalizację - zmiany w jego osobowości spowodowane traumą z domu rodzinnego, są zbyt głębokie. Mając niewątpliwą umiejętność manipulowania ludźmi, wkrada się w ich łaski, by potem ich okraść - w 1992 roku okrada nawet samą Třeštíkovą. Uwodzi i porzuca kobiety, ma syna, którym się nie interesuje. Jego szemrane interesy nieodmiennie kończą się za więziennymi kratami. Gdy umiera matka jego dziecka, nie wydaje się tym zbytnio przejęty, skupia się na opisie swojego wątłego zdrowia. Jego życie jest egoistycznym żebraniem o czułość i odrobinę uwagi.
Gdzieś w tle przebiega wielka historia - upadek komunizmu, zaprzysiężenie Havla na prezydenta - wszystkie te przełomowe chwile René ogląda jakby przez szybę. Nie czuje żadnego związku ze społeczeństwem. Ma w sobie mroczny czar, dzięki któremu uwodzi kobiety, zapewniające mu schronienie pomiędzy kolejnymi odsiadkami. W pewien sposób ulega mu też reżyserka, która podczas 20 lat wiele razy wyciąga do niego pomocną dłoń - zawsze bezskutecznie.
René, przebywając wiele lat w odosobnieniu, odkrywa w sobie pasję do literatury. Czyta wszystko, co ma pod ręką - i wkrótce sam zaczyna pisać. W swoich książkach obnaża społeczne mechanizmy spychające na margines takich jak on. Jego zdaniem pojęcie moralności to tylko dobra wymówka dla hipokrytów; a jedynym motorem ludzkiego postępowania jest strach.
Przy pomocy Třeštíkovej zapiski René zostają opublikowane i znajdują swoich czytelników. Chwilowa sława nie zmienia jednak jego postawy - jego życie na wolności to pasmo spektakularnych klęsk. Można odnieść wrażenie, że więzienie to jedyne miejsce, gdzie czuje się bezpiecznie.
Film na najgłębszym poziomie stawia pytania o naturę 20-letniej relacji reżyserki z bohaterem. W jakim stopniu wpłynęli nawzajem na swoje życie? Czy losy René potoczylyby się inaczej, gdyby ich świadkiem nie była filmowa kamera? Może w jakiś sposób wiedział, że to jedyna szansa, by komuś opowiedzieć swoje życie i zostać z uwagą wysłuchanym?
-
czas trwania:83 min.
-
kraj/rok:Czechy /2008
-
reżyseria:Helena Třeštíková
-
produkcja:Negativ, Ceska Televize
-
wybrane festiwale i nagrody :2009 - Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach, 2008 - Europejska Nagroda Filmowa - Najlepszy Film Dokumentalny, DOK Leipzig - Złoty Gołąb
-
sekcje:
-