O festiwalu

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmowy w Polsce. Ostatnia edycja odbyła się w formie hybrydowej (4-18.09.2020 w kinach, a potem 19.09-30.10 online) i zgromadziła łącznie 170 700 widzów. Zaprezentowaliśmy w sumie 160 filmów, z których wszystkie ujawniają i wyzwalają to, co najważniejsze w kinie, a także w prawdziwym życiu: emocje (pod wspólnym hasłem Festiwalu: „Z czułości do świata”). MDAG to jedyny festiwal filmowy w Europie, który ma miejsce jednocześnie w siedmiu różnych miastach.

W 2020 roku Festiwal został podzielony na trzy wyjątkowe części. Pierwszą była część kinowa, która rozpoczęła się 4 września i zgromadziła ponad 65 000 widzów w siedmiu miastach Polski - Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Lublinie i Bydgoszczy. W kinach wyświetlono łącznie 149 filmów. Następnie od 19 września do 4 października 111 tytułów zostało zaprezentowanych na stronie www festiwalu mdag.pl w ramach części online Festiwalu. Ostatnia, trzecia część Festiwalu to projekt „Podłącz się. Kino dokumentalne on-line”, dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci. W dniach 9-30 października widzowie mogli bezpłatnie oglądać wybrane filmy z programu Festiwalu (także w wersji z audiodeskrypcją i napisami dla osób z wadami słuchu) oraz uczestniczyć w warsztatach i spotkaniach z ekspertami.

W tym roku Festiwal przyjmie również formę hybrydową. Festiwal odbędzie się w kinach w dniach 21-30 maja 2021. Następnie od 3 do 20 czerwca potrwa część online festiwalu. To będzie już osiemnasta, „pełnoletnia” edycja! W programie widzowie tradycyjnie znajdą filmy odnoszące się do najbardziej aktualnych problemów współczesnego świata. Co roku stawiamy na różnorodność tematów, dlatego nie brakuje tytułów o polityce, społeczeństwie, prawach człowieka, sytuacji kobiet, ekologii, psychologii, nauce, filozofii, zaangażowanym dziennikarstwie, sporcie, sztuce, popkulturze i architekturze.

W styczniu b.r. założyciel i dyrektor Festiwalu Artur Liebhart został nagrodzony Paszportem POLITYKI - Nagroda Specjalna Kultura Zdalna została przyznana przez tygodnik „Polityka" po raz pierwszy. To wspaniałe wyróżnienie jest idealnym podsumowaniem przełomowej edycji festiwalu w zeszłym roku. W uzasadnieniu przyznania Nagrody Kultura Zdalna możemy przeczytać: „Za błyskawiczne dostosowanie do nowych warunków festiwalu filmowego w trudnym sezonie. Za sukces potwierdzony nie tylko utrzymaniem, ale wręcz powiększeniem zasięgu imprezy, za stworzenie platformy cyfrowej dystrybucji filmów i świetnego przykładu dla innych. Wbrew wszystkim czarnym scenariuszom, które może szykować przyszłość, festiwal Millennium Docs Against Gravity w 2020 r. odbył się pod hasłem „Z czułości do świata”, a filmem otwarcia były „Lekcje miłości” Małgorzaty Goliszewskiej i Kasi Matei – portret kobiety, która po siedemdziesiątce zdecydowała się porzucić nieudane małżeństwo i rozpocząć życie na nowo. Nadziei i wiary, że wszystko można zmienić na lepsze, bardzo nam było potrzeba i wtedy, i teraz".

12 lat temu nasz festiwal był pierwszym w Polsce, który wprowadził konkurs na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny (Nagroda Banku Millennium). W 2009 roku nasz festiwal otrzymał prestiżową nagrodę Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej za „najważniejsze międzynarodowe wydarzenie filmowe” w Polsce. Festiwal został ponownie nominowany w tej samej kategorii w 2013 roku.

Millennium Docs Against Gravity zainicjował modę na filmy dokumentalne w Polsce i od tego czasu wzbudza szerokie zainteresowanie odbiorców, co jest wynikiem konsekwentnie rozwijanego, atrakcyjnego programu festiwalowego.

Millennium Docs Against Gravity jest współzałożycielem i członkiem sieci Doc Alliance, która skupia siedem kluczowych europejskich festiwali filmów dokumentalnych: CPH: DOX Copenhagen, DOK Leipzig, IDFF Jihlava, FID Marsylia, Visions du Réel Nyon, Doclisboa i, last but not least, Millennium Docs Against Gravity.

Z nadzieją patrzymy w przyszłość – prócz tego, że w tym roku Festiwal także przyjmie formę hybrydową, dodatkowo od grudnia 2020 roku istnieje całoroczna platforma VOD.MDAG.PL, na której znajdują się najlepsze filmy dokumentalne z poprzednich edycji festiwalu oraz art-house’owe fabuły. Tym samym Festiwal trwa już okrągły rok, spełniając swoje najważniejsze cele - upowszechnianie kultury filmowej, edukację w zakresie kina dokumentalnego, ale przede wszystkim pokazywanie jak najszerszemu gronu odbiorców ciekawych, wzruszających i mądrych historii. 

 Więcej o festiwalu:

facebook.com/MillenniumDocsAgainstGravity/

facebook.com/AkademiaDokumentalna/

instagram.com/millenniumdocsagainstgravity/

youtube.com/c/MillenniumDocsAgainstGravityFilmFestival

vod.mdag.pl

 
Doc shop
Kup nasze filmy na DVD
NEWSLETTER
Zapisz się do newslettera