Najciekawsze wydarzenia części online festiwalu!

Festiwal online startuje 16 września i potrwa do 3 października na mdag.pl. To ponad 100 najlepszych filmów dokumentalnych z całego świata! Oto najciekawsze wydarzenia, które obędą się na żywo online na Facebooku Millennium Docs Against Gravity oraz partnerów (więcej wydarzeń już wkrótce!):

Ciało nie kłamie - 16 września o 19:00

Partner: magazyn Vogue Polska

 Spotkanie wokół filmu “Ciało nie kłamie”, Body of Truth reż. Evelyn Schels/Niemcy, Szwajcaria/2019/96 min.
Film do obejrzenia od 16.09 do 3.10 na www.mdag.pl

Ciało jako archiwum, pole bitwy, wehikuł doświadczeń czy źródło cierpnienia i/lub oświecenia? Co znaczy ciało tancerki, czym jest dla świata mody i social mediów, a jak je widzą i rozumieją awangardowe artystki?

 Gościnie:

- Dr Marika Kuźmicz - historyczka sztuki, założycielka Fundacji Arton. Kuratorka wystaw i pokazów filmowych poświęconych polskiej awangardzie. Główna koordynatorka i pomysłodawczyni międzynarodowego projektu Forgotten Heritage

– European Avant-Garde Art Online. Wykładowczyni Uniwersytetu Warszawskiego, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Collegium Civitas.

- Edyta Kozak - tancerka, choreografka, animatorka i organizatorka wydarzeń w obszarze tańca współczesnego. Dyrektorka Międzynarodowego Festiwalu Tańca Współczesnego Ciało/Umysł, prezeska Fundacji Ciało/Umysł. Jest jednym z najbardziej spektakularnych przykładów zerwania z baletem klasycznym i zwrócenia się w stronę tańca współczesnego, aż do fascynacji jego formami eksperymentalnymi i
konceptualnym nurtem nie-tańca.

- Barbara Czyżewska - redaktorka kreatywna „Vogue Polska” specjalizuje się w tematach z zakresu sztuki i społeczeństwa.

Prowadząca:
Anna Sańczuk - dziennikarka, historyczka sztuki, animatorka kultury. Pracuje w
wydawnictwie Dowody na Istnienie, jest autorką programów telewizyjnych poświęconych
kulturze i współprowadzi podcast literacki BNP PARIBAS TALKS

 

O idei spółdzielczości. Podróż do zielonej utopii  - 18 września o 19:00

Partner: Noizz.pl

Spotkanie po filmie „Podróż do zielonej utopii” reż. Erlend E. Mo.
Film do obejrzenia od 16.09 do 3.10 na www.mdag.pl

Ani jednostkowe wybory konsumenckie, ani nawet podatek od emisji CO2, nie są w stanie zatrzymać kryzysu klimatycznego. Potrzebujemy nowych zasad gry, nowego paradygmatu, który pozwoliłby odejść od logiki ciągłego wzrostu. Obecne systemy finansowe, w których skład wchodzą banki i korporacje, powinny zostać przeprojektowane tak, aby służyły celom społecznym i ekologicznym. Jednym z elementów tego przeprojektowania jest spółdzielczość. Zrzeszanie się w mniejszych grupach ma na celu zaspokajanie konkretnych potrzeb społeczności lokalnej, co stoi w opozycji do nadprodukcji, którą powoli zabija nasz świat. W dodatku ma walor solidaryzujący, co jest nam dziś bardzo potrzebne. Część z osób powie, że „to utopijne myślenie”. Czy na pewno? Zdaniem ekologów i ekonomistów proklimatycznych, usprawnienie systemu spółdzielczego i rozproszenie biznesu/usług, może okazać się jedynym ratunkiem.

Goście:

- Monika Podsiadła - założycielka permakulturowego centrum edukacyjnego

- Sebastian Pakulski - prezes Spółdzielni socjalnej i klubu Pogłos.

- Reprezentant/ka Kooperatywy Dobrze

Prowadzenie:
Paweł Korzeniowski z Noizz.pl

 

Jest fucha! O gospodarce platform i współdzielenia - 20 września, 19:00

Partner: Wyborcza.biz

Spotkanie wokół filmu “Jest fucha!”, The Gig Is Up, reż. Shanon, Walsh/Kanada/2021/90 min.
Film do obejrzenia od 16.09 do 3.10 na www.mdag.pl

Platforma nie zarabia, choć wydaje miliony: na reklamę, auta autonomiczne, helikoptery i wynagrodzenia prezesów. Tylko nie na pracowników – których uporczywie zwie niezależnymi zleceniobiorcami. Tych jest gotowa zwolnić – w sekundę dezaktywować ich konto – za rozlaną kawę. Pracownik może nawet umrzeć w trakcie wykonywania swoich obowiązków. Dla jego pracodawcy-widma – jest to najzupełniej obojętne. W kolejce czekają miliony takich jak on. Bo praca platformowa jest szansą dla tych, którzy nie mają żadnych innych szans. Tylko czyja to wina? Platform, które za hasłem „elastyczności” kryją pracę za dwa dolary na godzinę? Czy trwającej już dekadę bezczynności władz?

Goście:

- Jan J. Zygmuntowski - ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, ekonomią i polityką nowych technologii oraz gospodarką cyfrową. Wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego na kierunku Zarządzanie i AI w Cyfrowym Społeczeństwie. Działa w think-tanku Instrat, gdzie odpowiadał za program badawczy „Gospodarka cyfrowa”. Autor książki “Kapitalizm sieci”.

- Piotr Szostak - dziennikarz Gazety Wyborczej, autor słynnego reportażu “Pracowałam na czarno w Uber Eats” opublikowanego w Dużym Formacie.

- Zuzanna Kowalik - badaczka w Instytucie Badań Strukturalnych. Absolwentka socjologii na Uniwersytecie Warszawskim i ekonomii w Szkole Głównej Handlowej. Stypendystka Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W pracy naukowej interesują ją przemiany rynku pracy, szczególnie te związane ze zmianą technologiczną.

Prowadząca:
Adriana Rozwadowska – dziennikarka zajmująca się kwestiami rynku pracy, prawa pracowniczego i polityki społecznej. Pracuje w dziale gospodarczym „Gazety Wyborczej.

 

O emocjach, relacjach i mechanizmach uzależnienia - 26 września, 19:00

Partner: magazyn Zwierciadło

Spotkanie wokół filmu “Jacinta”, Jacinta, reż. Jessica Earnshaw/USA/2020/105 min
Film do obejrzenia od 16.09 do 3.10 na www.mdag.pl

Jacinta ma 26-lat i wbrew wychowaniu, uzależnieniu od narkotyków i regularnym pobytom w więzieniach próbuje zmienić swoje życie. I kiedy po kolejnej nieudanej próbie nam, widzom, wydaje się, że na jakąkolwiek zmianę nie ma już szans, Jacinta nieoczekiwanie dokonuje rewolty. Co takiego jest w tej bohaterce, że umie się jednak ocalić? Co wzmocniło ją w dzieciństwie, a co jej odebrano? W jakim stopniu przemawia przez nią uzależnienie? Jak interpretować jej emocje i nastroje? O tym m.in. porozmawiamy w czasie spotkania organizowanego przez miesięcznik „Zwierciadło” z zaproszonym ekspertem.

Gość:
Daniel Jerzy Żyżniewski – psycholog, neuropsycholog kliniczny, terapeuta, historyk sztuki, wykładowca Uniwersytetu Otwartego Uniwersytetu Warszawskiego, autor książki „Emocje i nastrój. Jak je zrozumieć i kształtować”.

Prowadząca:
Zofia Fabjanowska-Micyk – dziennikarka, redaktorka działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.

 

Jak powstał film “Szkolny ogródek”? czyli massterclass Marka Verkerka, w ramach programu Skok w dok. Laboratorium Pomysłów Dokumentalnych - 29 września o 19:00

Organizator: Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy oraz Ambasada Królestwa Niderlandów

Mark Verkerk na festiwalu Millennium Docs Against Gravity prezentuje swój kolejny film dokumentalny dla młodej widowni – „Ogródek szkolny”. Polskiej publiczności reżyser może być znany z wcześniejszego swojego filmu „Świat według kota” również skierowanego do dzieci. Podczas masterclassu reżyser opowie, jak wygląda jego proces twórczy, praca z dziecięcymi i nie-ludzkimi bohaterami. Reżyser opowie, jak dzieci i natura spotykają się w
przestrzeni miasta i dlaczego zdecydował się na tworzenie filmów dla dziecięcej publiczności i czym taka produkcja różni się od produkcji filmów dokumentalnych dla dorosłych.

Masterclass ma być inspiracją dla polskich twórców, ale też środowiska edukacyjnego i osób
zajmujących się upowszechnianiem kultury filmowej do podjęcia tematu filmów dokumentalnych dla dzieci w Polsce.

Spotkanie wokół filmu “Szkolny ogródek”, The Schoolgarden reż. Mark Verkerk/Niderlandy/2020/61 min.
Film do obejrzenia od 16.09 do 3.10 na www.mdag.pl. Polecamy w szczególności sekcję OKI DOKI z filmami dokumentalnymi dla dzieci.

Masterclass jest wynikiem współpracy festiwalu MDAG i Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy przy programie SKOK w DOK. Laboratorium pomysłów dokumentalnych.
Wydarzenie jest współfinansowane przez Ambasadę Królestwa Niderlandów w Warszawie.