Ponad 134 000 osób wzięło udział w 18. edycji Millennium Docs Against Gravity!

Po raz drugi festiwal filmowy Millennium Docs Against Gravity odbył się w formie hybrydowej. Po części kinowej, która zawitała w dniach 3-12 września do siedmiu polskich miast (Warszawa, Wrocław, Gdynia, Poznań, Katowice, Lublin i Bydgoszcz), odbyła się część online na stronie mdag.pl od 16 września do 3 października. Łącznie w obu częściach udział wzięło aż 134 006 osób. 

Artur Liebhart, dyrektor i założyciel festiwalu, przekazał ogromne podziękowania dla Mecenasa Tytularnego wydarzenia, Banku Millennium, kin festiwalowych, widzów, widzek, wszystkich instytucji współpracujących, patronów medialnych oraz wolontariuszy i wolontariuszek, dzięki którym tak wielkie przedsięwzięcie mogło mieć miejsce: „Chciałbym serdecznie podziękować Mecenasowi Festiwalu, Bankowi Millennium, za zaufanie i  konsekwentne wspieranie rozwoju naszego festiwalu przez 16 lat. Podwyższenie dofinansowania festiwalu przez Polski Instytut Sztuki filmowej ogłoszone w dniu otwarcia tegorocznej edycji daje nadzieję na dalszy rozwój i zwiększenie międzynarodowej rangi festiwalu. Pracujemy już intensywnie nad kolejną edycją festiwalu w 2022 roku”.

Część kinowa, która odbyła się w siedmiu miastach – w tym po raz dziesiąty we Wrocławiu – zgromadziła stacjonarnie 65 295 osób. Z kolei wynik oglądalności części online to 40 418  e-biletów. Zakładając, że większość osób nie ogląda filmów w pojedynkę, widzów online było jednak więcej. Festiwale na całym świecie stosują mnożnik 1,7. Ostatecznie więc w części online uczestniczyło łącznie 68 711 osób. Razem w zakończonej w niedzielę 18. edycji festiwalu wzięło udział 134 006 widzów i widzek.

W ramach 18. Millennium Docs Against Gravity online nie zabrakło także dyskusji i debat nadawanych na żywo oraz przygotowanych specjalnie dla tej odsłony wydarzenia. To 13 wyjątkowych spotkań z ekspertami i ekspertkami, pozwalających pogłębić tematy pokazane w filmach, które zostały zorganizowane z licznymi partnerami – mediami oraz organizacjami pozarządowymi. W sumie wirtualne spotkania oglądało w social mediach 13 724 osób, znacząco zwiększając dotarcie z wiedzą oraz kulturą filmową do fanów i fanek wartościowego kina dokumentalnego!

Najważniejszymi tematami 18. edycji Millennium Docs Against Gravity okazały się prawa człowieka, psychologia oraz poszukiwanie miejsca człowieka w otaczającym go świecie natury. Zostało wręczonych 20 nagród filmowych, w tym Grand Prix – Nagroda Banku Millennium dla filmu „Przeżyć” (Flee) Jonasa Pohera Rasmussena. Film zostanie wprowadzony przez Against Gravity do polskich kin na początku 2022 roku. W miastach festiwalowych zostały przyznane lokalne nagrody w Konkursie Głównym - Grand Prix Dolnego Śląska we Wrocławiu, Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni, Nagroda Wolności ufundowana przez miasto Poznań, Nagroda Publiczności Województwa Śląskiego w Katowicach oraz Bydgoszcz Art.Doc Award.

Znane są już daty kolejnej edycji Millennium Docs Against Gravity - część kinowa odbędzie się w dniach 13-22 maja, za to część online potrwa od 24 maja do 5 czerwca 2022 roku.  Z nieskrywaną przyjemnością organizatorzy informują, że do miast festiwalowych dołączy wtedy Łódź - dzięki współpracy z Państwową Wyższą Szkołą Filmową, Telewizyjną i Teatralną im. L.Schillera.