ŚRODA NA MILLENNIUM DOCS AGAINST GRAVITY ONLINE!

Dziś o 18:00 czeka nas Q&A na żywo z reżyserem „Marzycielek miast"! W programie także wspólne oglądanie debaty po filmie „Strażnicy lasu" a także reżyserska zapowiedź „Spróbujmy skoczyć do studni". Z kolei Jakub Dymek powie kilka słów o „Kapitale w XXI wieku"!

 

12:00: Reżyserska zapowiedź filmu „Spróbujmy skoczyć do studni" (Let's try to jump into the well") reż. Piotr Stasik, Dorota Wardęszkiewicz. Wyłącznie w naszym wydarzeniu! 

To film drogi odbywanej w miejscu – na scenie. Drogi do porażki lub sukcesu, to nieistotne. Jesteśmy świadkami prób do „Procesu” w reżyserii Krystiana Lupy, procesu twórczego, który sami musimy osądzić. Lupa jest despotą, lecz jego celem jest oddanie głosu Kafce. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Sprobujmy-skoczyc-do

 

14:00: Jakub Dymek zapowie film „Kapitał w XXI wieku" („Capital in the Twenty-First Century") reżJustin Pemberton. Wyłącznie w wydarzeniu! 

Film jest błyskotliwą wykładnią najważniejszych tez „Kapitału w XXI wieku” – w barwnym korowodzie przewijają się szacowni profesorowie, jak Joseph Stiglitz czy Francis Fukuyama, walcząc o uwagę widza z fragmentami Simpsonów, hollywoodzkich filmów czy ociekających bogactwem teledysków. Reżyser sięga po brawurowe wizualne środki, wiedząc, że w dzisiejszych czasach formuła gadających głów odstraszy widza. Dzięki temu udaje mu się pokazać, jak kapitalizm buduje nasze pożądania i aspiracje, aby zachować status quo.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Kapital-w-XXI

18:00: Q&A na żywo z reżyserem filmu „Marzycielki miast" („City Dreamers") Josephem Hillelem, na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Phyllis Lambert, Blanche Lemco van Ginkel, Cornelia Hahn Oberlander oraz Denise Scott Brown to inspirujące kobiety-pionierki, które kształtowały myślenie o współczesnej urbanistyce: architektki, planistki, pedagożki, kuratorki oraz aktywistki. Te kobiety łączy jedno: wizja miasta inkluzyjnego i otwartego na potrzeby człowieka.

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Marzycielki

20:00: Transmisja spotkania nagranego podczas festiwalu po filmie „Strażnicy lasu" („Wood") reż. Monica Lăzurean-Gorgan, Michaela Kirst, Ebba Sinzinger, pt. „Dealerzy drewna. Jak działa ten biznes?" w którym udział wzięli Marta Grundland, Michał Książek oraz Adrian Chochoł. Na naszym Facebooku oraz w wydarzeniu! 

Co roku z rumuńskich lasów nielegalnie pozyskuje się 20 milionów metrów sześciennych drewna. Kto tak naprawdę na tym zarabia? Alexander von Bismarck jest dyrektorem organizacji pozarządowej o nazwie Environmental Investigation Agency (EIA). Wraz z międzynarodowym zespołem z ukrycia infiltruje wielkie firmy na całym świecie, ujawniając jak produkują i sprzedają nielegalnie ścięte drewno i zarabiają na tym fortunę. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Straznicy-lasu

FILMY DNIA

 

„Miasto smogu" („Smog Town") reż. Meng Han 

Langfang, położone zaledwie 40 km od Pekinu, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Chinach. Brutalna kapitalistyczna rzeczywistość, gdzie konkuruje się ceną, kosztami pracy i szybkością dostawy, jest konfrontowana z nieudolnie zarządzaną państwową machiną z wszystkimi przynależnymi jej negatywnymi cechami – odsuwaniem decyzji, przesuwaniem odpowiedzialności i zbywaniem petentów. 

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Miasto-smogu

„Nomada. Na tropie Bruce'a Chatwina" („Nomad: In the Footsteps of Bruce Chatwin") reż. Werner Herzog 

Gdy brytyjski pisarz i podróżnik Bruce Chatwin umierał z powodu AIDS, oddał swojemu przyjacielowi – Wernerowi Herzogowi – plecak, z którym wędrował dookoła świata. 30 lat później Herzog, niosąc ten sam plecak, podróżuje śladami swojego przyjaciela, przyznając się do wielu inspiracji zaczerpniętych z wypraw i książek ojca nowoczesnej literatury podróżniczej.  

ZOBACZ FILM ONLINE: https://mdag.pl/17/pl/ogladaj-online/movie-vod/Nomada.-Na-tropie-Bruce%2527a